Prawidłowa higiena jamy ustnej to całkowita podstawa w walce o zdrowe i piękne zęby. Nieprawidłowa higiena – zarówno u dzieci jak i u dorosłych – będzie miała bardzo negatywne konsekwencje w przyszłości i może odbić się na naszym zdrowiu. Wbrew pozorom nawet systematyczne wizyty kontrole w gabinecie stomatologicznym w Krakowie nie przyniosą tak zaskakujących rezultatów jak regularna higiena jamy ustnej w domu. Wymaga to jednak sporo samokontroli i odpowiednich akcesoriów.

Zanim wybierzemy odpowiednie środki i akcesoria do higieny jamy ustnej – warto wybrać się do profesjonalnego stomatologa w Krakowie i skonsultować się z nim. Lekarze pracujący w gabinecie Stomatologia 6.0 poinstruują jak prawidłowo dbać o jamę ustną. Jest to niezwykle ważne, ponieważ prawidłowa higiena ma wpływ na ogólny stan zdrowia pacjenta. Co najważniejsze – nie składa się ona wyłącznie z prawidłowego i regularnego mycia zębów.

Higiena jamy ustnej - jak prawidłowo dbać o zęby?

Dla utrzymania jamy ustnej w dobrej kondycji bardzo ważne jest, aby stosować właściwą dietę, unikać gazowanych napojów, stosować odpowiednie akcesoria czy środki czystości. To i wiele więcej czynników, mają znaczący wpływ na prawidłową higienę jamy ustnej.

 1. Regularne mycie zębów – tego punktu nie mogło tutaj zabraknąć. Całkowitą podstawą jest dwukrotne mycie zębów każdego dnia. Nasi specjaliści z gabinetu dentystycznego Stomatologia 6.0 w Krakowie zalecają jednak w miarę możliwości mycie zębów pół godziny po każdym większym posiłku.
 2. Sposób mycia zębów – niestety samo mycie zębów to jeszcze nie sukces. Liczy się również metoda ich mycia. Zęby myjemy około 2 minut ruchem wymiatającym. Zalecamy również po każdym posiłku dokładnie przepłukać usta czystą wodą.
 3. Szczotkowanie języka - oprócz zębów, należy również regularnie szczotkować język. Widocznym objawem siedliska bakterii na języku jest biały nalot. Dodatkowo przed wypluciem nadmiaru pasty z ust – warto potrzymać ją chwilę przed wypłukaniem.
 4. Systematyczne wizyty u dentysty - nikomu raczej nie trzeba przypominać, że regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym Stomatologia 6.0 w Krakowie to podstawa. Szybko wykryty problem będzie łatwiejszy i tańszy do usunięcia.
 5. Odpowiednia dieta - podstawową przyczyną próchnicy zębów jest jedzenie słodkich, lepkich pokarmów oraz napojów. Spożywanie cukru powoduje produkcję kwasów, które z kolei przyczyniają się do pogorszenia stanu naszego szkliwa. Warto również unikać kawy czy cytrusów.
 6. Akcesoria do higieny jamy ustnej - bardzo ważne jest również stosowanie odpowiednich produktów do higieny. Dokładniej omówimy je w dalszej części artykułu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do umówienia wizyty konsultacyjnej lub wizyty adaptacyjnej dla dzieci w gabinecie dentystycznym Stomatologia 6.0 w Krakowie.

Umów wizytę online  •  Zadzwoń tel. 12.307.01.25

Higiena jamy ustnej u dzieci

Zaniedbanie higieny jamy ustnej i brak leczenia stomatologicznego zębów mlecznych u dzieci, może mieć bardzo negatywne konsekwencje w przyszłości. Nasi lekarze stomatolodzy zalecają używanie specjalnych, miękkich i przeznaczonych dla dzieci szczoteczek do 3. roku życia. Dodatkowo należy pamiętać, aby zawsze wybierać pasty do zębów – najlepiej te, polecone przez dentystę w gabinecie podczas wizyty kontrolnej.

Niezwykle ważna jest również wizyta adaptacyjna dziecka u dentysty. Więcej na temat pierwszej wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym przeczytacie we wpisie na blogu:

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Akcesoria do higieny jamy ustnej

Na rynku znajdziemy masę profesjonalnych firm, które produkuj akcesoria do higieny jamy ustnej. Niestety nie wszystkie produkty posiadają odpowiednie certyfikaty i nadają się do pielęgnacji dla każdego. Dlatego niezwykle ważne jest skonsultowanie swoich wyborów z lekarzem stomatologiem. Należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze:

 1. Pasty do zębów
 2. Szczoteczki do zębów (należy ją wymieniać przynajmniej raz na 3 miesiące)
 3. Irygatora
 4. Nici dentystycznej
 5. Płynu do płukania ust

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Należy pamiętać, że o zęby trzeba dbać zawsze – niezależnie od wieku i sytuacji. Wszystkie zmiany warto od razu konsultować ze swoim lekarzem stomatologiem. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do umówienia wizyty konsultacyjnej lub wizyty adaptacyjnej dla dzieci w gabinecie dentystycznym Stomatologia 6.0 w Krakowie.

Brak komentarzy
12.307.01.25
gabinet@stomatologia6.pl
Gołaśka 4/6
30-611 Kraków

Stomatologia 6.0 Kraków

Umów się na wizytę telefonicznie lub online. Przekonaj się o naszej skuteczności w miłej atmosferze i bez stresu. Zapraszamy do kontaktu!
blog STOMATOLOGIA 6.0
Szukaj