Rodzaje koron zębowych i ich zastosowanie

Rodzaje koron zębowych i ich zastosowanie

W dzisiejszych czasach stomatologia oferuje wiele zaawansowanych rozwiązań, które pozwalają na skuteczne leczenie oraz estetyczną odbudowę zębów. Jednym z takich rozwiązań są korony zębowe. W gabinecie Stomatologia 6.0 w Krakowie dbamy o to, aby nasi pacjenci mieli dostęp do najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod leczenia. Czym są korony zębowe, jakie są ich rodzaje oraz w jakich sytuacjach warto je zastosować?

Czym są korony zębowe?

Korony zębowe to rodzaj protetycznej odbudowy, która pokrywa całą powierzchnię korony naturalnego zęba. Ich głównym zadaniem jest ochrona osłabionego zęba, odbudowa jego funkcji żucia oraz poprawa estetyki uśmiechu. Korony mogą być wykonane z różnych materiałów, a ich dobór zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zaleceń stomatologa.

Rodzaje koron zębowych

  • Korony metalowe - korony metalowe charakteryzują się wyjątkową trwałością i wytrzymałością. Są wykonane z różnych stopów metali, takich jak złoto, pallad czy nikiel. Chociaż nie są zbyt estetyczne, ze względu na swoją wytrzymałość często stosowane są w tylnych partiach jamy ustnej, gdzie nie są widoczne. 
  • Korony porcelanowe na podbudowie metalowej - te korony łączą w sobie wytrzymałość metalu z estetyką porcelany. Metalowa podbudowa zapewnia trwałość, podczas gdy warstwa porcelany na zewnątrz nadaje koronie naturalny wygląd. Są one często wybierane do odbudowy zębów bocznych oraz przednich, gdzie ważne jest zarówno funkcjonalność, jak i estetyka. 
  • Korony pełnoceramiczne - korony pełnoceramiczne wykonane są w całości z ceramiki, co sprawia, że są wyjątkowo estetyczne i wyglądają bardzo naturalnie. Nie posiadają metalowej podbudowy, dzięki czemu idealnie naśladują naturalne zęby. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną uzyskać maksymalnie naturalny wygląd swoich zębów. Jednak są mniej wytrzymałe niż korony na podbudowie metalowej, dlatego zaleca się ich stosowanie głównie w przednich partiach jamy ustnej. 
  • Korony z tlenku cyrkonu - korony wykonane z tlenku cyrkonu łączą w sobie wyjątkową estetykę oraz niezwykłą wytrzymałość. Tlenek cyrkonu jest materiałem biokompatybilnym, co oznacza, że jest dobrze tolerowany przez organizm i rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Korony cyrkonowe są idealne zarówno do odbudowy zębów przednich, jak i bocznych.

Zastosowanie koron zębowych

Korony zębowe znajdują zastosowanie w wielu przypadkach, takich jak:

  • Odbudowa zębów zniszczonych przez próchnicę lub urazy. 
  • Wzmocnienie zębów po leczeniu kanałowym. Poprawa estetyki zębów o nieodpowiednim kształcie lub kolorze. 
  • Zabezpieczenie osłabionych zębów przed złamaniem. 
  • Element odbudowy protetycznej, np. w przypadku mostów protetycznych.

Dlaczego warto wybrać Stomatologię 6.0 w Krakowie?

W Stomatologii 6.0 w Krakowie stawiamy na nowoczesne technologie i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Nasz zespół doświadczonych stomatologów zadba o to, aby każda korona była wykonana precyzyjnie i spełniała Państwa oczekiwania zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Oferujemy szeroki wybór materiałów oraz kompleksową opiekę, aby zapewnić Państwu piękny i zdrowy uśmiech. Od lat leczymy bez bólu i stresu.

Zapraszamy do umówienia się na konsultację, podczas której pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie dla Państwa potrzeb. Razem zadbamy o Państwa uśmiech!

Brak komentarzy
12.307.01.25
gabinet@stomatologia6.pl
Gołaśka 4/6
30-611 Kraków

Stomatologia 6.0 Kraków

Umów się na wizytę telefonicznie lub online. Przekonaj się o naszej skuteczności w miłej atmosferze i bez stresu. Zapraszamy do kontaktu!
blog STOMATOLOGIA 6.0
Szukaj