Piaskowanie zębów a skaling – jakie są różnice?

Piaskowanie zębów a skaling – jakie są różnice?

W gabinecie Stomatologia 6.0 w Krakowie dokładamy wszelkich starań, aby nasi pacjenci mieli dostęp do najlepszych metod dbania o zdrowie jamy ustnej. Jednym z kluczowych elementów profilaktyki stomatologicznej są zabiegi higienizacyjne, takie jak piaskowanie i skaling. Choć oba te zabiegi mają na celu poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, różnią się one od siebie pod wieloma względami.

Porównanie piaskowania zębów i skalingu

Skaling     

Skaling to zabieg, który polega na usunięciu twardych złogów kamienia nazębnego, który gromadzi się na powierzchniach zębów oraz wzdłuż linii dziąseł. Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki bakteryjnej, która nie została usunięta podczas codziennej higieny jamy ustnej. Skaling wykonuje się za pomocą specjalistycznych narzędzi ultradźwiękowych, które emitują drgania rozbijające kamień na drobne fragmenty, umożliwiając jego usunięcie.

Piaskowanie

Piaskowanie to zabieg mający na celu usunięcie osadów powierzchniowych i przebarwień z zębów, które powstają na skutek spożywania kawy, herbaty, czerwonego wina czy palenia papierosów. Podczas piaskowania używa się specjalnego urządzenia, które pod ciśnieniem wyrzuca drobny proszek zmieszany z wodą, skutecznie czyszcząc powierzchnię zębów. Piaskowanie jest doskonałym uzupełnieniem skalingu, ponieważ pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów estetycznych.

Kiedy stosować każde z tych zabiegów?

 1. Skaling - j est zalecany przede wszystkim w przypadku pacjentów, którzy mają problem z nagromadzeniem kamienia nazębnego. Regularne usuwanie kamienia jest kluczowe dla zdrowia dziąseł, ponieważ jego obecność może prowadzić do stanów zapalnych, krwawienia dziąseł, a w dłuższej perspektywie – do chorób przyzębia, takich jak paradontoza. Skaling warto wykonywać przynajmniej raz na pół roku, jednak w przypadku osób z tendencją do szybkiego odkładania się kamienia może być konieczne częstsze przeprowadzanie tego zabiegu. 
 2. Piaskowanie - zaleca się pacjentom, którzy chcą pozbyć się powierzchniowych osadów i przebarwień z zębów. Jest to zabieg idealny dla osób dbających o estetykę swojego uśmiechu. Piaskowanie można wykonywać jako samodzielny zabieg lub jako uzupełnienie skalingu, co pozwala na uzyskanie zębów nie tylko zdrowych, ale i pięknie wyglądających. Częstotliwość piaskowania zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, ale zazwyczaj wykonuje się je raz na 3-6 miesięcy.

Korzyści i ograniczenia obu metod

Korzyści skalingu:

 • Skuteczne usunięcie kamienia nazębnego 
 • Poprawa zdrowia dziąseł 
 • Zapobieganie chorobom przyzębia

Ograniczenia skalingu:

 • Może powodować dyskomfort u pacjentów z wrażliwymi zębami
 • Nie usuwa przebarwień powierzchniowych

Korzyści piaskowania:

 • Usunięcie osadów i przebarwień
 • Gładka i czysta powierzchnia zębów
 • Poprawa estetyki uśmiechu

Ograniczenia piaskowania:

 • Nie usuwa twardych złogów kamienia nazębnego
 • Może powodować krótkotrwałą wrażliwość zębów

Piaskowanie i Skaling w Krakowie

Zarówno skaling, jak i piaskowanie są ważnymi elementami dbania o zdrowie i estetykę jamy ustnej. W gabinecie Stomatologia 6.0 w Krakowie oferujemy oba te zabiegi, dostosowując je do indywidualnych potrzeb naszych pacjentów. Regularne skaling i piaskowanie pozwalają nie tylko utrzymać zęby w doskonałej kondycji, ale także cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące tych zabiegów lub chcieliby umówić się na wizytę, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści chętnie pomogą wybrać odpowiednie rozwiązanie dla Państwa potrzeb.

Brak komentarzy
12.307.01.25
gabinet@stomatologia6.pl
Gołaśka 4/6
30-611 Kraków

Stomatologia 6.0 Kraków

Umów się na wizytę telefonicznie lub online. Przekonaj się o naszej skuteczności w miłej atmosferze i bez stresu. Zapraszamy do kontaktu!
blog STOMATOLOGIA 6.0
Szukaj